Diz ağrısı çok sık karşılaşılan yakınmalardan biridir. Diz ağrılarının kaynağı eklem içi dokular ya da eklem çevresindeki kas, kiriş ve bağlar olabilir.Ağrının nedenine bağlı olarak hasta, ağrıyı diz kapağında, diz önünde  ve diz arkasında hissedebilir.

 

KİREÇLENME (OSTEOARTRİT) NEDİR?

Tıbbı karşılığı osteoartrit olan kireçlenme, sıklığı yaşla birlikte artan, eklem kıkırdağının lokal kaybıyla bilikte eklem kenarlarında meydana gelen kemik değişiklikleridir. Klinik olarak temel yakınma, ağrı ve tutukluktur.

Kireçlenme tüm dünyada nüfusun yaşlanmasıyla beraber artmakta ve özellikle yaşamın ikinci yarısında önemli ölçüde yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Risk Faktörleri

Yaş

Cinsiyet :Kadınlarda daha sık görülmektedir.

Irk 

Genetik

Obezite: Hem oluşumunu hem de seyrini etkiler.

 

Menisküs Nedir? Menisküsler Ne İşe Yarar?

Menisküs, diz ekleminde yer alan kıkırdak dokudan oluşmuş bir yapıdır. Kaval ve uyluk kemiğinin birleştiği yerde bulunur. Bu iki kemiğin hareket esnasında birbiriyle sürtünerek aşınmasını önler.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküs yaralanmaları yaygındır.Meniskülerdeki yaralanmalar eklem kıkıdağında bozukluk ve kireçlenme riskini  de arttırır.Akut travma ya da aşamalı yıpranmanın bir sonucu olabilir.

 

Tedavi Yöntemlerimiz

Eğitim ve Koruyucu Önlemler

Kilo Verme ve Beslenme Önerileri

Egzersiz Programı

Eklem içi enjeksiyonlar  

Prp

Proloterapi

Akupunktur

Ozon tedavisi

Kupa Tedavisi

 

Diz ağrısı olan danışanımıza ,hastalığına ,hastalığının evresine,durumuna , fizik muayenesine göre   kombine tedavisini yapmaktayız. Örnegin aşırı kilolu diz ağrısı hastasina öncelikle  isteği dahilinde hipnoakupunktur ile kilo kontrolü konusunda destek oluyoruz. Beraberinde eklem içi enjeksiyon ,proloterapi ,prp,akupunktur hangi tedaviden ağrısı için en fazla yararı sağlayacağımıza karar veriyoruz ve kombine tedavisini tamamlıyoruz.