Bel ve boyun ağrısı, toplumda en sık görülen sağlık sorunlarındandır. Kabaca her iki kişiden birinin hayatında en az bir kez bel ve boyun ağrısı geçirdiği kabul edilmektedir.

Boyun omurgamızın en hareketli parçasıdır.İçinden geçen önemli damarsal yapıları, omuriliği, spinal sinirleri korur. Boyunda 7 adet omurumuz vardır, ortalama 3-4 kilogram ağırlığındaki başımızın taşınmasından ve hareketinden sorumludur. Boyun ağrılarının çoğu akuttur( yeni başlangıçlıdır) ve mekanik sorunlardan yani kas iskelet sistemine ait nedenlerden kaynaklanır.

Boyun ağrısı çalışanlarda daha sık görülür. Masa başı çalışanlarda, ağır iş yükü olanlarda, öğretmenlerde, bankacılarda, müzisyenlerde, zihinsel ve fiziksel stresi olanlarda ve daha önce geçirilmiş boyun, sırt ve ya omuz yaralanması olanlarda daha sık görülür.Boyundaki kas spazmları,kas veya ligaman zorlanmaları,boyun fıtıkları,kemik yapıdaki kireçlenmeler ve duruş bozuklukları en sık boyun ağrısı nedenlerindendir.Ağrılar sadece boyun bölgesinde sınırlı olmayıp , omuzlara ,ellere, sırta ve başa yayılabilir.

Bel ağrısının da pek çok sebebi olabilir.Daha çok oturma bozuklukları, biçimsiz durma, aşırı eğik çalışma, sık tekrarlayan aynı yöndeki hareketleri arka arkaya yapmak bel ağrısı yapabilir. Bunlarin dışında bel fitiklari, fasek eklem sorunları da bel ağrısı sebepleri arasındadır.Bel ağrıları belde olabildiği gibi ,bacaklara ,kalçaya ,ayak bileklerine vuran ağrılar olarakta karşımıza çıkar.
 

Tedavi:

Proloterapi

Eklem içi enjeksiyonlar

Ozon tedavisi

Prp

Akupunktur

Kupa tedavisi

Epidural steroid uygulaması

Hipnoz

Hastanın ağrısının nedenini tespit edip, uygun doz ve kombinasyon tedavisi yapmaktayız.