Proloterapi nedir?

Proloterapi zayıflamış, aşınmış, yıpranmış, hasarlanmış, gevşemiş ve gücünü kaybetmiş tendon, ligament ve eklemlere proliferatif (hücre ve doku yenileyici) ve irritan (tahriş edici) olan solüsyonların (dekstroz veya mannitol; her ikisi de doğal şekerden elde edilmiştir) enjeksiyonu ile bu dokularda proliferasyon (yenilenme, çoğalma) oluşturarak bu dokuların yenilenmesini ve eski gücüne kavuşmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Enjekte edilen proliferatif solüsyonlar eklemde, tendonların kaslarla birleşme yerlerinde, tendonların ve ligamentlerin kemiklere yapışma yerlerinde enflamasyon   oluşturarak bu dokuların yenilenmesini ve güçlenmesini sağlar. Bu yangısal süreç vücudun iyileştirici mekanizmalarını harekete geçirir. Tendon, ligament ve kıkırdaklarda yenilenme meydana gelir. Bunu takiben eklem, tendon, ligament ve kas ağrıları tedavi edilir.

Proloterapi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Eklem gevşeklikleri ve güç kaybı (laksite)

Tendinit ve ligamentit (Tendon ve ligamentlerde iyileşmeyen kronik ağrılar)

Bursit (eklem ve tendonların kayganlığını sağlayan sıvı üreten organlarda inflamasyon)

Artroz (eklem kireçlenmeleri, aşınma ve eskimeler)

Kas ve tendonların tekrarlayan şişmeler ve ağrılar sonucu işlev yapamadıkları rahatsızlıklar

Baş ağrıları

Bel ağrıları( fıtık, kireçlenme, operasyon sonrası)

Boyun ağrıları (fıtık, kireçlenme, operasyon sonrası)

Sırt ağrıları (fıtık, kireçlenme, operasyon sonrası)

Omurgada, göğüs kafesinde ve kaburgalarda geçmeyen kas ve ligament ağrıları

Topuk dikeni ve plantar fasiit

Ayak bileği, el bileği burkulmaları sonrası geçmeyen ağrılar

Diz ağrıları (kondromalazi, kireçlenme, menisküs, ligament hasarı)

Tenisçi ve golfçü dirseği (epikondilit)

Spondilolistezis (bel kayması)

Karpal Tünel Sendromu.

Avasküler nekrozlar (kemik dokusunun yetersiz kanlanması nedeniyle nekroze olması)

Donuk omuz.

İmpingement sendromu.

Proloterapi kaç seans uygulanmaktadır?

Hastanın ve hastalığının durumu belirler  seans sayısını ve birçok faktöre bağlıdır. Hastanın yaşı, kilosu ve hastalığın süresi, hasarın büyüklüğü ve derecesi, diyabet, hipotiroidi,obezite, sigara ve alkol kullanımı gibi ilave problemlerin olması iyileşme süresini uzatır. Çoğu hasta için 4-6 seans yeterlidir, bazı hastalar 1-2 seansta anlamlı düzelmeler gösterirken bazı hastalarda sonuç almak için 8-10 seanslık uygulamalar gerekebilir.

Proloterapi hangi aralıklarla yapılmaktadır ve seans süresi ne kadardır?

Enjeksiyonlar 3-4 haftada bir yapılmaktadır.

Proloterapide enjeksiyonlar ağrılı mıdır?

 

Hastanın ağrı eşiği ile alakalı bir durumdur. Ağrıdan dolayı tedaviyi yarım bırakan hasta genelde olmamaktadır.

Proloterapiden sonra ağrım olacak mı? Enjeksiyonlardan sonra hemen sosyal hayata dönebilir miyim?

Proloterapiden sonra ağrı olabilmektedir. Mümkünse ilk 3 gün kendinizi zorlayacak faaliyetlerden uzak durmak faydalıdır.Ancak proloterapi sosyal hayattan uzaklaşmayı gerektirecek bir tedavi yöntemi değildir.İlk gün soğuk diğer günler sıcak uygulama ve verilecek ağrı kesicilerle ağrı minimale indirilir.

Ameliyat oldum daha önce proloterapi aynı bölgeye yapılabilir mi?

Evet hiçbir sakınca yoktur.

Proloterapi ile başarı oranı nedir?

Hasta sabırlı olup doktorunun da tavsiyelerine uyduğu takdirde başarı oranı %75-90 dir. 

Proloterapi iyileşmeyi %100 garanti edebilir mi?

Hiçbir tedavide böyle bir garanti yoktur. İyileşmeyi etkileyen birçok faktör vardır. Örneğin; diz protezi ya da bel fıtığı ameliyatından sonra bile %100 iyileşeceğiniz, ağrılarınızın tamamen geçeceği garantisi yoktur, hatta bu tip cerrahi müdahaleler hastanın durumunu daha da kötüleştirebilir. Ayrıca ameliyattan sonra dahi ağrıları geçmeyen hatta artan hastalar vardır. Bu nedenle ameliyat gibi ciddi ve travmatik bir tedaviden önce proloterapi gibi basit, doğal etkili bir tedavinin kesinlikle denenmesi gerekir diye düşünüyorum. Proloterapi direkt ağrıyı tedavi eden değil, ağrıya sebep olan problemi tedavi ederek ağrıların doğal, kalıcı ve etkili bir şekilde geçmesini ya da azalmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Proloterapinin yan etkileri nelerdir?

Sık  görülen  yan  etkiler  enjeksiyon  bölgesinde ağrının  artması ( beklediğimiz ve istediğimiz bir durumdur), morluk, şişlik, sertlik,baş ağrısı  

Bu  yan  etkilerin  hastaya  bir  zararı  yoktur  ve  zamanla kendiliğinden  geçer.

 

PROLOTERAPİ OLAN HASTA NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

NSAI grubu dediğimiz ağrı kesicilerden (apranax, majezik, voltaren, etol, melox vs. gibi) almayınız. Antienflamatuar etkisi olan bu ağrı kesiciler PROLOTERAPİ nin etkisini ortadan kaldırır.Ağrı olması durumunda size reçete edeceğimiz diğer grup ağrı kesici ilaçları (parasetamol /tramadol) güvenle kullanabilirsiniz

Proloterapi yapılan gün soğuk, diğer iki gün sıcak uygulama.

Verilecek egzersizlerin mutlaka uygulanması gerekmektedir. Egzersiz yaparken sizde ağrı ve yorgunluk oluşturduğu sınıra kadar yapınız. Vücudunuzu dinleyin, aşırı zorlamayın.Ciddi ağrınız olduğu zamanlarda egzersiz yapmayın. Egzersiz yaparken oluşabilecek hafif ve geçici ağrılar önemli değildir. Çok ağrınız yoksa hareketsiz kalmayın.

Takviye gıda alabilirsiniz.( Glukozamin kompleksi, Tip 2 Kollajen, C vitamini, Omega 3’)

Kan sulandırcı ilaç kullanıyorsanız kalp doktorunuza danıştıktan sonra ilacı 3-7 gün kesip sonrasında proloterapi yapmak en uygun seçenektır.

Basit karbonhidratları mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarın. (şeker, un ve undan yapılan mamüller ekmek, poğaça, simit, kek, börek, tatlılar vs gibi) Mineral, vitamin ve proteinden zengin beslenin.

Proloterapiden sonraki ilk 3 gün ağrınız artabilir. Bu vücüdunuzun tedaviye verdiği yanıtı gösterir ve 10 güne kadar devam edebilir. PROLOTERAPİ direk ağrı kesici bir yöntem değildir, ağrılı bölgedeki hasarı tedavi ederek ağrıların doğal ve kalıcı olarak azalmasını ya da tamamen ortadan kalkmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Proloterapide hasta doktor uyumu çok önemlidir.Çünkü bu tedavi kısa süreli değildir ve sabır gerektirir.